CK Bure
CK Bure
160826-160828 Svanesunds 3-dagara P15-16 - Seniorer

P15-16

Etapp 1 Bergstemopo 1.1 km

1. Carl Ryttsén CK Master

14. Andreas Larsen

Anton Dahlblom DNS

Antal startande 19 st

 

Etapp 2 GP 15.4 km

1. Elias Gustafsson Eskilstuna CK

14. Andreas Larsen

Antal startande 19 st

 

Etapp 3 Tempo 15 km

1. Carl Ryttsén CK Master

16. Andreas Larsen

Antal startande 19 st

 

Etapp 4 Linje 72 km

1. Elias Gustafsson Eskilstuna CK

15. Andreas Larsen

Antal startande 19 st

 

Sammanlagt 4 etapper 103.5 km

1. Carl Ryttsén CK Master

14. Andreas Larsen

Antal startande 19 st

 

 

 

2.03.6

2.19.0

 

 

 

 

24.09

24.13

 

 

 

22.47.6

24.35.6

 

 

 

2.03.59

2.03.59

 

 

 

2.52.49

2.54.57

F15-16

Etapp 1 Bergstempo 1.1 km

1. Julia Borgström Höllviken CK

5. Maja Nilsson

Antal startande 8 st

 

Etapp 2 GP 12.1 km

1. Caroline Andersson Halmstad CK

3. Maja Nilsson

Antal startande 8 st

 

Etapp 3 Tempo 10 km

1. Julia Borgström Höllviken CK

3. Maja Nilsson

Antal startande 8 st

 

Etapp 4 Linje 36 km

1. Caroline Andersson Halmstad CK

3. Maja Nilsson

Antal startande 8 st

 

Sammanlagt 4 etapper 59.2 km

1. Caroline Andersson Halmstad CK

3. Maja Nilsson

Antal startande 8 st

 

 

 

2.17.9

2.42.0

 

 

 

20.35

21.08

 

 

 

16.24.6

17.57.9

 

 

 

59.57

1.00.26

 

 

 

1.39.10

1.42.07

 

Juniorer

Etapp 1 Bergstempo 1.1 km

1. Erik Bergström Frisk Motala AIF

19. Lukas Losvik

26. Viktor Lundqvist

29. Adam Svensson

Samuel Rasmusson DNS

Antal startande 34 st

 

Etapp 2 GP 24.2 km

1. Linus Kvist Motala AIF

12. Adam Svensson

25. Lukas Losvik

25. Viktor Lundqvist

Antal startande 34 st

 

Etapp 3 Tempo 20 km

1. Christoffer Wall Halmstad CK

18. Viktor Lundqvist

23. Adam Svensson

27. Lukas Losvik

Antal startande 34 st

 

Etapp 4Linje 90 km

1. Kristian Klevjer Glåmdal SK

19. Viktor Lundqvist

Adam Svensson DNF

Lukas Losvik DNF

Antal startande 34 st

 

Sammanlagt 4 etapper 135.3 km

1. Tore Andre Vabö Ringerike SK

23. Viktor Lundqvist

Antal som fullföljde 23 st

 

 

 

 

1.50.1

2.04.5

2.07.7

2.09.8

 

 

 

 

34.09

34.09

40.51

40.51

 

 

 

27.27.7

29.05.9

29.31.5

30.03.5

 

 

 

2.08.41

2.08.52

 

 

 

 

 

3.12.16

3.20.55

Seniorer

Etapp 1 Bergstempo 1.1 km

1. Emil Persson Östersunds CK

6. Peter Karlsson

8. Max Olsson

10. Mats Snygg

Antal startande 49 st

 

Etapp 2 GP 23.1 km

1. Emil Persson Östersunds CK

2. Peter Karlsson

11. Max Olsson

12. Mats Snygg

Antal startande 49 st

 

Etapp 3 Tempo 20 km

1. Roger Claesson Östersunds Ck

2. Peter Karlsson

6. Mats Snygg

18. Max Olsson

Antal startande 49 st

 

Etapp 4 Linje 108 km

1. Emil Persson Östersunds CK

2. Peter Karlsson

5. Max Olsson

11. Mats Snygg

Antal startande 48 st

 

Sammanlagt 4 etapper 152.2 km

1. Emil Persson Östersunds CK

2. Peter Karlsson

6. Mats Snygg

15. Max Olsson

 

 

 

1.54.7

1.59.2

1.59.8

2.00.7

 

 

 

33.32

"

33.35

"

 

 

 

27.09.7

27.11.3

27.54.0

28.55.2

 

 

 

2.38.46

"

"

"

 

 

 

3.41.09

3.41.16

3.42.15

3.43.15

 

 

Veteran H 50 2 tävlingar

Anders Wichtel DNS